Медитації в Кералі. Ігор Гайдай

У цій статті ми поговоримо про нову виставку українського фотохудожника  –  Ігоря Гайдая.
Впевнена, багато хто з вас вже знайом з цим автором, але все ж давайте розпочнемо нашу розмову.  Фотовиставка має назву – «Медитації в Кералі», що проходить в арт-галереї «Камера».
Скажу чесно, мені було дуже дивно бачити цю виставку, особливо в такому жанрі, знаючи, що автор Ігор Гайдай. Я звикла до іншої творчості автора. Чого тільки вартий його проект «РАЗОМ.UA». Цього разу я познайомилася з «новим», невідомим мені, Ігорем.

Думаю, буде правильним рішенням процитувати автора: «Історія цих фотографій дуже сильно пов’язана з моїми персональними переживаннями. У Кералу я потрапив, рятуючи себе після травмуючи психіку подій, пов’язаних з хворобою і смертю моєї коханої.
Моєму другові Владу знадобилося кілька хвилин, щоб, подивившись на мене, сказати: “Тобі треба летіти в Кералу на аюрведу” Для нього це було очевидно.
Я ніколи не цікавився Індією. Мені вистачило кількох індійських фільмів, які я подивився в дитинстві і документального фільму про індійських йогів. І взагалі екзотика – це не моє. Віддаю перевагу відкривати буденне.
Але в цей раз я був згоден на багато що.
Те, що ви побачите на фотознімках, це епізоди життя в штаті Керала, в селищах і на березі океану. Ці місця знаходяться в околиці аюрведическої клініки, де я проходив давню терапію, намагаючись відновити свої сили … »

Керала – це штат Індії, а аюрведа – традиційна система індійської медицини, одна з різновидів альтернативної медицини.

Художня сторона:
Основним жанром цього проекту є документальна фотографія. До цього дня ніколи не бачила автора саме в цьому жанрі. Чи можна це назвати переродженням, очищенням, відновленням?
Гадаю, що так! Існує прямий зв’язок  між тим, чому Ігор поїхав до Індії  і тим, що він створив. Це певна свого роду терапія.
Хочу сказати, що ця серія фотографій, є, свого роду очищенням, для автора. Вражений подіями життя, автор вирушає до Індії, і досягає стану медитації.
Відвідавши чи побачивши серію, ви помітите, що вона виконана диптихом. Якщо придивитися, то у кожному диптиху присутні два погляди, дві історії. Один і той самий сюжет розглядається з різних планів, показуючи пересічення людських життів. Чи можна назвати процес спостереження медитацією? Це вже питання особисто до кожного з вас.
Якщо говорити про інтуїтивні мої відчуття щодо роботи, то виникає відчуття, що це тільки маленька частина здоланого шляху. Я хочу вірити та надіюся, що  цей шлях принесе авторові новий погляд, натхнення та ідеї.
Повторюся, що не очікувала побачити фотографії такого жанру, оскільки звикла до «іншої» творчості Ігоря, до більш масштабної, глобальної. Якщо ви знайомі з його проектами, то ви однозначно зрозумієте, про що я.

Технічна сторона:
На виставці розміщено 20 фотографій, які оформлені в 10 фоторамок по 2 фотографії в кожній. Всі фотороботи надруковані, приблизно форматом А3 (~ 30х42 см) і оформлені з паспарту, під склом. Так само, варто звернути увагу, що роботи надані в кольорі.
Крім того, в день відкриття, в головному залі був міні кіносеанс. На прожекторі відтворювалися відеофрагменти з Керали. Мій улюблений фрагмент, де маленький хлопчик біжить під дощем. Сподіваюся, прийшовши на виставку, ви застанете прожектор і відеоряд.

 

  • Коли: 24 квітня – 7 травня.
  • Де: Арт-центр – галерея «Камера».
    вул. Прорізна, 22.