Oldschool is cool: плівка повертається

Ми зібралися 15 жовтня в Мистецькому арсеналі для того, щоб провести воркшоп «Oldschool is cool: плівка повертається». Думаю, що за назвою воркшопу стало зрозуміло, чим таким цікавим ми там займалися =)
Майстер-клас був розрахований на широке коло слухачів, тому Олександр Пархоменко (запрошений лектор цього заходу)  розпочав з огляду основ плівкової фотографії . “Фотовіжн”, як організатори заходу, подбали про максимальну доступність плівки та інших елементів для учасників воркшопу. Дуже важливо, що це була не суха теорія, а дійсно інтерактивний майстер-клас, оскільки всі мали можливість зробити свою першою фотографію на плівку, а можливо і не першу =)

Цифровий та оптичний фотодрук у порівнянні
плівкова фотографія: цікава розповідь про технічні моменти

Звичайно ж, серед нас були як новачки, так і аматори. Але ніхто не залишився без уваги. Приємно було спостерігати, як люди вперше в житті намагалися навести кільце фокусування на різкість (з цим завжди виникають проблеми). Коли всі учасники спробували наводити різкість на компактному плівковому фотоапараті OLYMPUS, ми приступили більше до практичної частини воркшопу.

І, звичайно ж, всі ми дружно робили фотографії. Учасники розділилися на пари. І у кожної людини була можливість зробити 2 фотографії, і стільки ж раз спробувати себе в ролі моделі. Нам пощастило, і вистачило два останніх кадру на спільну загальну фотографію.

Організатори воркшопу не зупинилися на цьому, і ми всі дружно стали вивчати метод проявлення плівки. Так, створити повністю лабораторну обстановку було не так уже й просто, але організатори постаралися. І завдяки цьому ми могли без всяких труднощів вивчити процес проявлення плівки. Людям було цікаво. Хтось згадував, як в дитинстві він проводив час в лабораторії зі своїми дідусями. Хтось постійно ставив питання. З нами поділилися кількома «фішечками» при проявці, про які нам навіть нічого не говорили в університеті.

До речі, ми використовували спеціальний термометр і таймер в цьому процесі. Це так круто. Тому що в лабораторії університету ми практично все робимо вручну. Температуру проявника вимірюємо звичайним термометром, а час вираховуємо на телефонних секундомірах. А з цими сучасними гаджетами, процес проходить цікавіше, легше і швидше.

Крім цього, кожен бажаючий мав можливість спробувати самотужки намотати (пробну) плівку на спеціальну спіраль, яка потім поміщається в бочонок. А вже туди через отвір  заливаються хімічні речовини для проявлення. Звичайно ж, це насамперед проявник, а потім фіксаж. Дуже важливо стежити за температурою проявника, інакше плівка може бути занадто контрастною і перепроявленою. Але іноді з цим можна погратися, адже плівка це творчий інструмент. Коли ми проявили плівку, слід її промити. А вже потім заливати у бочонок фіксаж. До речі, фіксаж можна використовувати неодноразово, а от з проявником справи йдуть інакше. І після фіксування знову промиваємо плівку. На цьому етапі вже можна відкрити бочонок і стежити, як веде себе плівка. Ну і вже на кінцевій стадії необхідно висушити плівку. Бажано в тому місці, де немає протягів.

Я була приємно здивована. Після проявлення, ми, звичайно ж, стали розглядати наш отриманий результат. І всі залишилися задоволені. Дуже круто те, що представник «Фотовіжена» взяв у кожного учасника адресу електронної пошти для того, щоб провести сканування плівки та кожному відправити його кадри. ожен зміг би більш точно оцінити свою роботу, і зробити висновки. А хтось просто був шалено радий від того, що у нього є плівкова фотографія. Адже, цей факт не може не радувати. Таким чином, у кожної людини в результаті вийшло 2 фотографії (зроблені особисто людиною) і 2 фотографії (на яких він зображений). Звичайно ж, я приєдналася до всього цього дійства. І в принципі, мій результат відповідав моїм очікуванням. Сподіваюся, що у інших учасників теж. Хочеться вірити, що плівка не просто повертається до моди, а що вона зможе відчути «друге дихання»  та стати чимось таким новаторським. Для мене це велика радість – бачити, як з часом все більше і більше майстрів звертається до плівкової фотографії ,а спеціальні фотомагазини балують нас різноманітними плівками та ретро-технікою. Тож, долучайтеся до нової «старої моди»!

Автор: Олександра Кушнарьова, студентка КНУКіМ